Zákaznická podpora (Po - Pá: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdný

Jakou podlahu na terasu nebo na balkon?

Právě vybíráte podlahu na terasu nebo balkon a nevíte, která je pro vás nejlepší? Existují faktory, které byste při rozhodování neměli opomenout. Když je zohledníte a rozhodnete se podle nich, máte vyhráno: podlaha bude sloužit, jak očekáváte, a dlouho vám vydrží. Které faktory to jsou?

Bude terasa často mokrá? Žijete například na horách, kde často prší?
Pak je důležité, aby podlaha měla na spodní straně účinnou drenáž.

Stojí váš dům například na Šumavě, kde bývají v zimě extrémní mrazy?
Pak potřebujete podlahu z materiálu, který takový mráz vydrží.

Bude podlaha nadměrně zatěžována? Budete na ni provádět nějaké práce, cvičit na ni s činkami, nebo přes ni nosit dřevo, kdy občas nějaké to poleno upadne?
Pak potřebujete zátěžovou podlahu.

Máte čas na údržbu podlahy?
Pokud chcete věnovat údržbě podlahy minimum času, vyberte si jednolitou plochu, kterou lze snadno čištit (jen pomocí vody a mopu, případně kartáče) a které neublíží ani hrubší zacházení.

Jak důležitý je vzhled podlahy? Potřebujete ji sladit s některými prvky domu nebo okolí?
Vytvořte si výslednou vizualizaci a mějte ji při výběru podlahy po ruce.

Které jsou nejuniverzálnější podlahy na terasu nebo balkon při obvyklých požadavcích? Doporučujeme tři základní druhy.

1. Plastová terasová dlažba

Plastové podlahy vynikají skvělým poměrem cena/výkon. I když nejsou tak odolné jako gumy, rozhodně vydrží víc než dřevo. Netrpí vlhkem, hnilobou a plísní. Jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Obvykle mají protiskluzovou úpravu.

Jako zástupce plastové terasové dlažby jsme pro vás vybrali dva produkty.

Hnědá plastová terasová dlažba Linea Easy

Komu se líbí vzhled dřeva, ale už méně jeho cena a kratší životnost, pro toho je tato podlaha ideální.

Horní strana dlaždice
Horní strana dlaždice
Spodní strana dlaždice s drenáží
Spodní strana dlaždice s drenáží
Dlaždice se spojkami a nájezdy
Dlaždice se spojkami a nájezdy

Instalace dlažby na zarovnaný povrch je velmi snadná a rychlá. Dlaždice se kladou volně na zem a spojují se pomocí zámku. Zkrácení dlaždic se provádí pomocí flexy nebo pilky na železo. U stěn se doporučuje nechat několik milimetrů mezery pro případnou dilataci materiálu při změně teploty. Nová podlaha na terase může být hotová do několika málo hodin.

Pokud při pokládce vzniknou nežádoucí schody různých úrovní podlahy, lze to snadno vyřešit pomocí nájezdů. Ty zamezí zakopnutí a usnadní pojezdy například servírovacích stolků.

Šedá plastová děrovaná terasová dlažba Linea Combi

Charakteristické děrování této dlažby umožňuje okamžitý odtok vody při dešti. Při letních vedrech děrování zmenšuje plochu bezprostředně vystavenou slunci. To může terasu nebo balkon svým způsobem ochlazovat.

Horní strana dlaždice
Horní strana dlaždice
Spodní strana dlaždice s drenáží
Spodní strana dlaždice s drenáží
Dlaždice s nájezdy
Dlaždice s nájezdy

Děrovaná dlažba je ideální v případě, že chcete použít stejnou dlažbu na terasu a také jinde na pozemku. Je totiž mimořádně vhodná i k použití v altánech, kolem bazénů nebo jako chodník.

Pokládka dlažby Linea Combi se nijak neliší od pokládky předchozího typu. Hrany výsledné dlažby je také možno doplnit o nájezdy.

2. Dřevěná terasová dlažba

Je pro vás prioritou estetika? Jste příznivcem klasiky, která nestárne? Zastáváte názor, že dřevo je dřevo? Pak pro vás máme následující tip.

Dřevěná terasová dlažba Linea Combi-wood

Tato podlaha je něco víc než jen dřevěná podlaha. Skládá se totiž ze dvou jedinečných vrstev.

Horní vrstva zajišťuje žádoucí estetiku: tvoří ji dřevo, a to ne ledajaké. Jde o švédskou borovici, která byla zpracovaná speciální tepelnou metodou. Díky ní je dřevo odolné vůči vodě i škůdcům. Spodní vrstva je z plastu, který zásadně přispívá k dlouhé životnosti dlaždice. Právě díky plastu lze dlaždici umístit na jakýkoli povrch, třeba i na hlínu. Drenážní drážkování na spodní straně plastu odvádí přebytečnou vodu.

Horní strana z kvalitního dřeva dodává dlaždici elegantní vzhled
Horní strana z kvalitního dřeva dodává dlaždici elegantní vzhled
Spodní plastová strana s drenáží zajišťuje dlaždici dlouhou životnost
Spodní plastová strana s drenáží zajišťuje dlaždici dlouhou životnost
Dlaždice s nájezdy
Dlaždice s nájezdy

Výsledkem spojení obou vrstev je dokonalý celek. Dlaždice krásně vypadá, je odolná a trvanlivá.

Tuto dlažbu můžete využít také okolo bazénu nebo altánu a docílit tak jednotný vzhled příslušenství vašeho domu.

Dlažba Linea Combi-wood se pokládá volně na srovnaný podklad. Spojuje se pohodlně pomocí zámků. Pro zakončení podlahy u stěn se dlaždice jednoduše zkrátí pomocí flexy nebo pilky na železo. Jako u většiny podlah je třeba počítat s určitou diletací materiálu. Hrany dlažby lze doplnit nájezdy.

3. Gumová dlažba

Dlažba z odolných gum EPDM a SBR najde uplatnění všude tam, kde je potřebná podlaha odolná vůči nárazům, agresivním chemickým látkám, UV záření a nepřízni počasí s vysokými extrémy a výkyvy teplot. Hodí se tedy na jakoukoli terasu kdekoli na světě. Gumová dlažba má i řadu dalších předností. Tlumí vibrace a kročejový hluk, neklouže a je skvělým tepelným izolantem. To jsou další plusy, které z této dlažby dělají ideální volbu podlahy na terasu nebo balkon.

Gumová dlaždice s puzzle zámkem
Gumová dlaždice s puzzle zámkem
Gumová dlažba může vypadat svěže.
Gumová dlažba může vypadat svěže.
Gumová dlažba v lodžii
Gumová dlažba v lodžii

Gumové dlaždice se vyrábějí obvykle v rozměrech 100×100 cm (nebo 95,6×95,6 cm) a 50×50 cm (nebo 47,8×47,8 cm). Pro použití na terasu nebo balkon je optimální výška dlaždic 2,5 až 3 cm. Od této výšky jsou totiž na spodní straně opatřeny potřebnou drážkou pro odtok vody. Větší výška dlaždic není potřebná.

Gumové dlaždice jsou k dostání v různých barvách. Nejvíce je jich ale černých nebo tmavě šedých s různě barevným zrněním, které jim dodává výsledný nádech.

Instalace gumových dlaždic se provádí třemi způsoby: lepením k podkladu, spojením pomocí spojovacích kolíků nebo puzzle zámkového systému. Lepení dlaždic je nejnáročnější. Podklad musí být zcela rovný. Přilepená dlažba pak zůstává na místě nastálo. Oproti tomu modulární dlažbu můžete kdykoli rozebrat, případně kteroukoli dlaždici snadno vyjmout a nahradit jinou.

Pokládka modulární dlažby je velmi snadná a rychlá. Zvládne ji téměř každý. Stačí dlaždice spojovat buď kolíky nebo puzzle zámkem. Dlaždice se dá řezat flexou nebo pilkou na železo.

4. O několika dalších možnostech jen krátce

Gumová dopadová dlažba

Osvědčí se vám především, pokud chcete terasu využívat jako plochu ke sportovním aktivitám nebo dětským hrám. Dopadová dlažba výrazně tlumí kročejový hluk, vydrží silné nárazy doskoků i pád těžkého polena. Dlaždice mívají na rubu obvykle drenážní rýhy pro odtok přebytečné vody. K dostání je v mnoha barevných variantách, ze kterých lze vytvořit například šachovnicový vzor.

Rubová strana dopadových dlaždic je drenážní.
Rubová strana dopadových dlaždic je drenážní.

Terasová dlažba s umělým trávníkem

Je řešením pro ty, kdo chtějí své terase nebo balkonu dodat vzhled zahrady, případně sladit daný prostor s okolní přírodou. Povrch dlažby je velmi příjemný pro chůzi naboso. Dlažba významně snižuje kročejový hluk. Dlaždice se pokládají volně na srovnaný podklad a spojují pomocí jednoduchých zámků.

Terasová dlažba s umělým trávníkem dokáže propojit terasu s okolní přírodou.
Terasová dlažba s umělým trávníkem dokáže propojit terasu s okolní přírodou.

Umělý travní koberec

Svým přírodním vzhledem a příjemným nášlapem je alternativou k předešlému řešení. Pokládá se vcelku jako každý jiný koberec. Travní koberce opatřené na spodní straně nopy odvádějí přebytečnou vodu, takže se na nich netvoří kaluže. Lze je využít i na části terasy.

Travní koberec stačí na terase rozprostřít a seříznout jeho nadbytečné části.
Travní koberec stačí na terase rozprostřít a seříznout jeho nadbytečné části.

Neváhejte nás kontaktovat

Zaujalo vás některé z řešení? Máte neobvyklý problém, nebo si nejste stále jistí, která podlaha je pro vás ta pravá?

Volejte: +420 734 570 901

Pište: obchod@flomat.cz

  • poradíme vám
  • seznámíme vás s dalšími druhy podlah
  • navrhneme speciální řešení pro vás
  • vytvoříme vám kalkulaci
  • u některých produktů vám zašleme vzorky

Rady, tipy, inspirace

Radíme, rozdáváme tipy, inspirujeme. Projděte si naše články a získejte nové informace, načerpejte inspiraci!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Copyright © 2017-2023 FLOMAT s.r.o., všechna práva vyhrazena. Kopírování jakéhokoliv obsahu bez souhlasu autora stránek zakázáno.
Zasíláme po celé ČR, např.: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice... Maloobchod, velkoobchod, online prodej - eshop. Mapa stránek.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.