Zákaznická podpora (Po - Pá: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdný

Jakou podlahu použít do stáje, kravína nebo vepřína?

Hledáte vhodnou podlahu pod koně, dobytek a prasata? V tomto článku se dozvíte o možných řešeních, včetně jejich výhod a instalace.

Do stájí, kravínů a vepřínů se nejčastěji pokládají plastové podlahové desky a metrážová guma s kladívkovým nebo protiskluzovým dezénem.

Jednotlivé materiály a jejich provedení dodávají výsledným podlahám specifické vlastnosti. Podle toho mohou mít různou nosnost a schopnost zajišťovat odtok moči. Pokud jde o životnost, lze říct, že za předpokladu správné aplikace vykazují všechny zmíněné podlahy mimořádnou trvanlivost.

1. Plastové podlahové desky

Robustní podlahové desky z plastu jsou vhodné pro ustájení koní a dobytka. Jsou ceněny pro svou chemickou stálost, nesnadnou hořlavost, protiskluzovou funkci, izolační tepelné vlastnosti a rychlou montáž a demontáž. K zajištění vhodného povrchu pro zvířata je nutné, aby desky pokrývalo minimálně 10 až 15 cm podestýlky, která saje moč. Spoje desek lze napevno slepit PU tmelem. To však nedoporučujeme. Zabránilo by to snadné výměně desky v případě jejího poškození.

Plastové desky se rozlišují podle dvou hlavních kritérií. Podle přípustného zatížení a podle způsobu instalace. Oproti ostatním řešením je výhodou podlahových desek možnost rychlého rozložení podlahy a výměny poškozené desky.

Maximální zatížení se odvíjí od výšky desky

E-shop FLOMAT.cz nabízí plastové desky s různými dezény ve dvou rozměrech (120×80 cm a 80×60 cm), a to ve třech výškách:

 • 4,3 cm Tyto desky snesou zátěž 3,5 tuny na 1 dm². Jsou vhodné pro těžký dobytek. Odolají i koňským podkovám s hroty. Jejich montáž nevyžaduje zpevněný povrch, stačí hlína nebo štěrkodrť. Desky lze využít k zarovnání podlahy boxů.
 • 2,2 cm Vydrží zátěž 2,2-3,5 tuny na 1 dm². Jsou vhodné pro všechen dobytek. I ony snesou koňské podkovy s hroty. Vyžadují ale zpevněný povrch. Lze je položit na nový nebo starý popraskaný, případně zvlněný beton.
 • 1,2 cm Využívá se pouze jako obložení zdí interiérů pro zvířata.

Do stájí doporučujeme tyto plastové desky lišící se způsobem instalace

Plastové desky se zámky

Plastové desky bez zámků

Plastová interierová podlahová hladká deska se využívá k obložení zdí interiérů pro zvířata.

Plastová deska se zámkem
Plastová deska se zámkem
Detail zámku
Detail zámku
Plastová deska bez zámku
Plastová deska bez zámku

2. Metrážová podlahová guma

Metrážová podlahová guma vyrobená z pryže (SBR) má vynikající protiskluzové, protihlukové a termoizolační vlastnosti. K dispozici je v různých šířkách, výškách a dezénech. 

Výhodou instalace metrážové gumy je možnost položení dlouhých pásů z role dlouhé až 50 metrů. Guma se snadno řeže. Díky tomu může být pokládka podlahy mimořádně rychlá, což vede k nižším nákladům na instalaci. Doporučuje se kusy gumy ve spárech vyspárovat, aby nedošlo k průniku moči pod desku.

Dva druhy dezénů

Kladívková metrážová podlahová guma je vhodná do stáji, kravínů, vepřínu (i kotců pro psy). Deska nenasává moč ani jiné kapaliny. V zájmu komfortu a zdraví zvířat je nutné gumu pokrýt vrstvou podestýlky. Čistit ji lze vysokotlakým čističem.

Protiskluzová metrážová podlahová guma najde také uplatnění ve stájích, kravínech, vepřínech (i kotcích pro psy). Proti kladívkovému dezénu zajišťuje vyšší protiskluznost. Je však náročnější na údržbu. Otisk textilu v gumě poskytuje vyšší odolnost vůči prošlápnutí. Deska nenasává moč ani jiné kapaliny. Vyžaduje proto také vrstvu podestýlky. Tuto gumu lze rovněž čistit vysokotlakým čističem.

Kladívkový dezén
Kladívkový dezén
Protiskluzový dezén
Protiskluzový dezén

Výšky gumy podle využití

Vyšší gumy snesou větší zátěž a zaručují obecně delší životnost.

 • do 0,6 cm Jsou vhodné pod koně menšího vzrůstu a bez podkov a také pod prasata.
 • do 0,8 cm Využijete je pod koně většího vzrůstu bez podkov a pod velká prasata.
 • do 1 cm Uplatní se pod skot a těžké koně s podkovami.
 • do 1,4 cm Pod nejtěžší dobytek.

Neváhejte kontaktovat našeho specialistu

Zaujalo vás některé z řešení? Máte neobvyklý problém, nebo si nejste stále jistí, která podlaha je pro vás ta pravá?

Volejte: +420 734 570 901

Pište: obchod@flomat.cz

 • poradíme vám
 • seznámíme vás s dalšími druhy podlah
 • navrhneme speciální řešení pro vás
 • vytvoříme vám kalkulaci
 • u některých produktů vám zašleme vzorky

Rady, tipy, inspirace

Radíme, rozdáváme tipy, inspirujeme. Projděte si naše články a získejte nové informace, načerpejte inspiraci!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Projekt „Kreativní vouchery FLOMAT s.r.o.“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a ministerstva kultury.

Copyright © 2017-2024 FLOMAT s.r.o., všechna práva vyhrazena. Kopírování jakéhokoliv obsahu bez souhlasu autora stránek je zakázáno.
Zboží zasíláme po celé ČR, např.: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice.
Vedle České republiky působíme také v těchto zemích: AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, HR, HU, LT, LV, NL, PL, RO, SE, SI, SK. Eshop, maloobchod, velkoobchod. Produkty značky FLOMA®. Mapa stránek.