Zákaznická podpora (Po - Pá: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdný

Protiskluzová řešení nejen na schodiště

Jsou vaše schodiště, terasy nebo chodby kluzké? Hrozí na nich pád? Pak je třeba udělat všechno pro to, aby byly bezpečnější. Stačí obvykle málo. Nebude vás to stát mnoho peněz ani času.

Protiskluzová ochrana urazila za posledních dvacet let pořádný kus cesty. Na trhu je nyní k dispozici nepřeberné množství protiskluzových nášlapů, hran a lišt, samolepících protiskluzových pásek, dokonce i protiskluzových sprejů. Pojďme si vaše možnosti přiblížit.

Abyste si vybrali vhodný produkt, položte si před nákupem pár otázek:

  • Jde o interiérové nebo exteriérové schodiště?
  • Bude schodiště vystaveno nárazům, otěru a silnému provozu?
  • Je možné zasahovat do konstrukce schodiště, například vyvrtat do něho díry pro našroubování hliníkového nášlapu?
  • Bude protiskluzová vrstva přicházet do kontaktu s pokožkou?

Protiskluzové nášlapy na schody

Nášlapy na schody výrazně zvýší bezpečnost pohybu po schodištích, ale také chrání povrch schodů před opotřebením. Vyrábějí se z různých materiálů, které se vyznačují různou odolností a vlastnostmi. K nejodolnějším patří hliníkové nášlapy. Jsou vhodné i do exteriérů. Skvěle odolávají vodě i vlivům počasí. Jsou lehké, takže nezatěžují schodové konstrukce. Gumové nášlapy jsou rovněž velmi odolné, zejména vůči nárazům a znečištění odpadní vodou, bahnem a jinými nečistotami. Jsou však podstatně těžší.

Gumové nášlapy
Gumové nášlapy
Hliníkový nášlap s otvory pro přivrtání do schodu.
Hliníkový nášlap s otvory pro přivrtání do schodu.
Kobercové nášlapy
Kobercové nášlapy

Do interiérů a pro nižší zátěže postačí obvykle kobercové a textilní nášlapy. Kobercové nášlapy bývají lemovány obšitím a opatřeny pevnou hranou k fixaci jejich tvaru a k dokonalejší ochraně schodu.

Nejčastěji se nášlapy lepí pomocí samo-lepící pásky. Výhodou je rychlost instalace a to, že jde o neinvazivní metodu. Schod zůstává neporušený. Náročnější je montáž přivrtáním. Schody musí být z vhodného materiálu. Navíc se musí počítat s tím, že změny na schodech budou nezvratné. Přivrtání proto není vhodné v případě historických a luxusních schodišť.

Schodové nášlapy si můžete nechat vyrobit na míru. Nejčastěji zákazníci poptávají nášlapy vyrobené ze zátěžových textilních rohoží. Zákazník si vybere barvu, zadá přesné rozměry plochy a délku případné gumové náběhové hrany proti zakopnutí.

Schodové hrany

Schodové hrany využijete především na schody, kde hrozí uklouznutí kvůli sněhu nebo blátu. Vyrábějí se z hliníku nebo karbidu křemíku. Můžete je použít na schody z mramoru i ze dřeva, na dlažbu, beton i na ocel. Jednoduše je přilepíte pomocí lepidla nebo přivrtáte. Postup a zohlednění hodnoty schodiště jsou stejné jako v případě schodových nášlapů.

Protiskluzové pásky

Protiskluzové pásky jsou plastické, a proto se dají instalovat na nerovné povrchy. Jejich výhodou je také rychlá montáž a možná výměna. Pásky se lepí na hladké a neporézní povrchy jako jsou dlaždice, kov, porcelán, laminát, polykarbonát, PVC nebo lakované dřevo.

Protiskluzová páska ve výstražném barevném provedení
Protiskluzová páska ve výstražném barevném provedení
Korundová páska v plošném kusovém provedení.
Korundová páska v plošném kusovém provedení.
Transparentní protiskluzové pásky neruší vzhled interiéru.
Transparentní protiskluzové pásky neruší vzhled interiéru.

Využívají se hlavně dva druhy protiskluzových pásek: korundové a plastové.

Korundová protiskluzová páska je z vnější strany opatřena tvrdými zrny granulovaného oxidu hlinitého (vytvářející středně protiskluzový abrazivní povlak), z vnitřní strany pak přilnavým lepidlem. Korundové pásky se vyrábějí s různou hrubostí povrchu.

Běžné protiskluzové pásky s korundovými zrny jsou určeny pro univerzální použití. Například na schody, chodníky a do vchodů. Naproti tomu extra drsné pásky s velkými zrny se hodí pro upotřebení v průmyslu. Aplikují se na pracovní plochy, rampy, pohyblivé plošiny, lodní paluby, strojní dílny, podlahy nebezpečných prostor, návěsy, průmyslová zařízení a podobně.

Korundové protiskluzové pásky jsou odolné proti vodě, olejům i nepřízni počasí. Lze je tedy využít i v exteriérech.

Korundové protiskluzové pásky nelze používat v případech, pokud se má povrch snadno čistit a pokud nesmí poškozovat pokožku ani textilie. V těchto případech jsou perfektní volbou plastové protiskluzové pásky.

K hlavním benefitům plastových protiskluzových pásek patří neklouzavý povlak s vysokým koeficientem tření. Díky tomu nedochází při otěru k nežádoucímu znečištění brusivem ani k poškození kůže nebo ochranných obleků. Tyto pásky se používají na hrany schodů v obytných budovách, ve sprchách, koupelnách, kolem plaveckých bazénů, na manipulační schůdky a podobně.

Protiskluzové spreje

Nejrychlejším způsobem, jak ošetřit povrchy proti uklouznutí, je aplikace protiskluzového spreje. Stačí jím hladký povrch postříkat. Vytvoří se rovnoměrný, strukturovaný protiskluzový film. Protiskluzový sprej je účinný na betonu, dřevu, oceli, sklolaminátu, PVC i na keramické dlažbě. Můžete ho aplikovat na schody, rampy, veřejné toalety, žebříky nebo požární úniky.  Využijete ho v domácnostech, nemocnicích, průmyslových podnicích, ve školách, ve veřejných zařízeních, v kancelářských budovách, skladech i v prodejnách.

Neváhejte nás kontaktovat

Zaujalo vás některé z řešení? Máte neobvyklý problém, nebo si nejste stále jistí, které řešení je pro vás nejlepší?

Volejte: +420 734 570 901

Pište: obchod@flomat.cz

  • poradíme vám
  • navrhneme speciální řešení pro vás
  • vytvoříme vám kalkulaci

Rady, tipy, inspirace

Radíme, rozdáváme tipy, inspirujeme. Projděte si naše články a získejte nové informace, načerpejte inspiraci!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Copyright © 2017-2023 FLOMAT s.r.o., všechna práva vyhrazena. Kopírování jakéhokoliv obsahu bez souhlasu autora stránek zakázáno.
Zasíláme po celé ČR, např.: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice... Maloobchod, velkoobchod, online prodej - eshop. Mapa stránek.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.