Zákaznická podpora (Po - Pá: 8:00 - 16:00): +420 733 641 461

Košík je prázdný

Antivibrační rohože nejen pro vaši stavbu

Antivibrační rohože slouží jako univerzální tlumící, protihluková a antivibrační vrstva. Nejčastěji nacházejí uplatnění v průmyslu a stavebnictví. V podobě desek se jimi izolují budovy a vozovky, ukládají se do nich průmyslové stroje nebo se jimi podkládají různá zařízení. Osvědčují se také jako protiskluzové desky. V podobě podložek se využívají do nejrůznějších stavebních konstrukcí. Podkládají se jimi například pilíře a nosníky, aby lépe odolávaly namáhání a otřesům. Pro své antivibrační účinky jsou široce aplikovány i v železniční, tramvajové a silniční dopravě.

Různé druhy antivibrační rohože
Různé druhy antivibrační rohože
Antivibrační rohož jako podložka v konstrukci podlahy
Antivibrační rohož jako podložka v konstrukci podlahy
Využití jako antivibrační podložky v domácnosti
Využití jako antivibrační podložky v domácnosti

V tomto článku si představíme jednotlivé antivibrační rohože a popíšeme si jejich přednosti s ohledem na možná použití. 

Dva základní materiály antivibračních rohoží

V nabídce e-shopu FLOMAT.cz najdete tři druhy antivibračních rohoží. K dispozici máte desky z pryžového granulátu, z pryžové drásaniny a desky z kombinace obou těchto materiálů.

Pryžový granulát

Tento materiál se vyrábí z recyklované gumy. Nejprve se z ní odstraní veškeré nečistoty. Očištěný pryžový granulát se pak s polyuretanovým pojivem lisuje do výsledného tvaru antivibrační rohože. Při výběru gumy pro výrobu granulátu se dbá na nejvyšší kvalitu. Antivibrační rohože vyrobené z granulátu SBR se označují písmenem „S“ (S650, S730, S850 a S1000).

Pryžová drásanina

Na rozdíl od granulátu jsou základem drásaniny gumová vlákna. Ta se připravují ze 100% gumy. Proto je drásanina obecně dražší. Vlákna se lépe pojí s polyuretanovým pojivem a pevněji drží pohromadě. Díky tomuto je možné docílit menší hustoty výsledného materiálu, aniž by se vlákna vydrolovala. Materiál s vlákny gumy je kvalitnější a má o něco lepší antivibrační vlastnosti. Rohože vyrobené z vláken se označují písmenem „F“ (F570 a F700).

Směs granulátu a drásaniny

Antivibrační rohože vyrobené ze směsi pryžového granulátu a pryžové drásaniny (gumová vlákna) kombinují vlastnosti obou materiálů. Pryžový granulát poskytuje levnější výsledný objem, vlákna zajišťují větší pevnost rohože. Tyto rohože jsou tak kompromisem ceny a kvality. Nesou označení „FS“ (FS700 a FS730).

Rohož z granulátu. Ve struktuře jsou patrná zrna.
Rohož z granulátu. Ve struktuře jsou patrná zrna.
Rohož z drásaniny. Ve struktuře jsou patrná vlákna.
Rohož z drásaniny. Ve struktuře jsou patrná vlákna.
Rohož vyrobená ze směsi granulátu a vláken
Rohož vyrobená ze směsi granulátu a vláken

Rozměry antivibračních rohoží

Antivibrační rohože F, S a FS jsou k dostání ve standardním rozměru 200×100 cm, a to v několika výškách od 0,6 cm do 6 cm. Jednotlivé výškové varianty najdete u každé z rohoží jako související zboží.

Výjimkou je antivibrační rohož vyrobená ze směsi granulátu a drásaniny s označením FS730. Ta se vyrábí jen ve výšce 0,3 cm a šířce 105 cm. Je dodávána v roli o délce 20 metrů, nebo v metráži.

Vlastnosti konkrétních antivibračních rohoží a jejich využití

Antivibrační rohože (desky) z pryžového granulátu

S650 - objemová hmotnost desky 650 kg/m3

Rohož je měkká. Má vysokou úroveň tlumení vibrací. Je vhodná pod lehčí předměty (statické plošné zatížení 0-10 tun/m2). Používá se do základů staveb, jako tlumící vrstva do podlahy, pod průmyslové stroje, klimatizace, tepelná čerpadla a jiné zdroje vibrací. Není vhodná jako finální vrstva podlahy.

S730 - objemová hmotnost desky 730 kg/m3

Rohož je měkká. Má vysokou úroveň tlumení vibrací. Je vhodná pod středně těžké předměty. Používá se do základů staveb, jako tlumící vrstva do podlahy, pod průmyslové stroje, klimatizace, tepelná čerpadla a jiné zdroje vibrací. Osvědčuje se pro výrobu podložek pod terasy, dlažbu apod. Není vhodná jako finální vrstva podlahy.

S850 - objemová hmotnost desky 850 kg/m3

Rohož je středně měkká. Má vysokou úroveň tlumení vibrací. Je vhodná pod těžší předměty (statické plošné zatížení 10-40 tun/m2). Používá se do základů staveb, jako tlumící vrstva do podlahy, pod průmyslové stroje, klimatizace, tepelná čerpadla a jiné zdroje vibrací.

S1000 - objemová hmotnost desky 1000 kg/m3

Rohož je pevná a tvrdá. Má vysokou úroveň tlumení vibrací. Je vhodná pod těžší předměty (statické plošné zatížení 40-100 tun/m2). Používá se do základů staveb, pod pilíře, nosníky, těžké průmyslové stroje nebo jiné zdroje vibrací. Desky je možné použít také jako podlahu pro hospodářská zvířata.

Antivibrační rohože (desky) z pryžové drásaniny

F570 - objemová hmotnost desky 570 kg/m3

Rohož je velmi měkká. Má vysokou úroveň tlumení vibrací. Je vhodná pro lehké předměty. Používá se do základů staveb, jako tlumící vrstva do podlahy, pod průmyslové stroje, klimatizace, tepelná čerpadla a jiné zdroje vibrací. Díky pryžovým vláknům je deska soudržnější a měkčí. Není vhodná jako finální vrstva podlahy.

F700 - objemová hmotnost desky 700 kg/m3

Rohož je měkká. Má vysokou úroveň tlumení vibrací. Je vhodná pod lehké předměty. Používá se do základů staveb, jako tlumící vrstva do podlahy, pod průmyslové stroje, klimatizace, tepelná čerpadla a jiné zdroje vibrací. Díky pryžovým vláknům je deska soudržnější a měkčí. Není vhodná jako finální vrstva podlahy.

Antivibrační rohože (desky) ze směsi drásaniny a granulátu

FS700 - objemová hmotnost desky 700 kg/m3

Rohož je měkká. Má vysokou úroveň tlumení vibrací. Je vhodná pod lehké předměty. Používá se do základů staveb, jako tlumící vrstva do podlahy, pod průmyslové stroje, klimatizace, tepelná čerpadla a jiné zdroje vibrací. Díky pryžovým vláknům je deska soudržnější a měkčí. Není vhodná jako finální vrstva podlahy.

FS730 - objemová hmotnost desky 730 kg/m3

Rohož je vyrobena ze směsi pryžového granulátu SBR (50%), pryžové drásaniny (50%) a polyuretanového pojiva. Má výšku 0,3 cm. Nejčastěji se uplatňuje jako podložka pod rektifikační terče pod dlažbu, proložka mezi zbožím (ochrana při transportu), ochranná pružná separační vrstva mezi dvěma druhy materiálů nebo podložka pod akvárium či terárium.

Další varianty desek z pryžového granulátu a drásaniny

Podlahové desky vyrobené ze směsi pryžového granulátu SBR, pryžové drásaniny a polyuretanového pojiva nesou označení SF1050 a SF1100. Díky vysoké objemové hustotě se využívají jako finální podlahová vrstva. Nejčastěji se pokládají do fitness a posiloven. Více o jejich vlastnostech a využití se dočtete v článku Jakou podlahu do fitness či posilovny?

Neváhejte kontaktovat našeho specialistu

Zaujalo vás některé z řešení? Máte neobvyklý problém, nebo si nejste stále jistí, který materiál použít?

Volejte: +420 734 570 901

Pište: obchod@flomat.cz

  • poradíme vám
  • navrhneme speciální řešení pro vás
  • vytvoříme vám kalkulaci
  • u některých produktů vám zašleme vzorky

Rady, tipy, inspirace

Radíme, rozdáváme tipy, inspirujeme. Projděte si naše články a získejte nové informace, načerpejte inspiraci!

Doprava a platba

+420 733 641 461

Copyright © 2017-2023 FLOMAT s.r.o., všechna práva vyhrazena. Kopírování jakéhokoliv obsahu bez souhlasu autora stránek je zakázáno.
Zboží zasíláme po celé ČR, např.: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, České Budějovice, Pardubice.
Vedle České republiky působíme také v těchto zemích: AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, HR, HU, LT, LV, NL, PL, RO, SE, SI, SK. Eshop, maloobchod, velkoobchod. Produkty značky FLOMA®. Mapa stránek.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.